Всяка година на 19 май се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването. Днес проблемът се определя като „епидемията на 21 век“. Едно от най-сериозните предизвикателства за общественото здраве е наднорменото тегло и затлъстяването при децата. Проблемът е глобален и засяга много държави.Едни от последните данни за България показват, че 30% от децата у нас са с наднормено тегло, а между 12 - 15% от тях със затлъстяване.
Опасността при децата с наднормено тегло и със затлъстяване е, че има вероятност да останат в това състояние до зряла възраст и да развият диабет и сърдечно-съдови заболявания в по-ранните си години. За повечето от тях наднорменото тегло е резултат от нездравословни хранителни навици и твърде малко физическа активност. Тъй като тези навици започват да се изграждат в ранна възраст, усилията за предотвратяване на затлъстяването трябва да започнат рано.
Определяне дали едно дете е с наднормено тегло
Децата в предучилищна възраст имат различна структура на тялото и начин на растеж. Затова оценяването на затлъстяването трябва да се извършва само от здравен специалист, използвайки височината и теглото на детето, в сравнение с растежа му в предишни години.
Помощ за деца с наднормено тегло
Загубата на тегло не е добър подход за повечето малки деца, тъй като телата им растат и се развиват. Децата с наднормено тегло не трябва да се подлагат на диета, освен ако лекарят не ги наблюдава по медицински причини. Рестриктивната диета може да не осигурява енергията и хранителните съставки, необходими за нормалния растеж и развитие.
За предотвратяване на затлъстяването са ключови здравословното хранене, редовната физическа активност и намаляване на седалищната дейност (като продължителното гледане на телевизионни и компютърни игри). Тези превантивни методи са част от здравословния начин на живот, който трябва да се развие в ранното детство.
Как се изгражда поведение за здравословно хранене у децата
• Учете и моделирайте здравословните и позитивни нагласи към храната и физическата активност
• Ако в семейството има дете с наднормено тегло, не се фокусирайте само върху него. Включете всички членове на фамилията и работете постепенно, за да промените физическата активност на семейството и хранителните навици.
• Изработете график на ежедневното хранене, с включена лека закуска и хранене на цялото семейство възможно най-често. Набавете голямо разнообразие от здравословни храни вкъщи.
• Планирайте разумно количеството храна за децата
• Ограничете мазнините и сладките неща
• Не позволявайте детето да се храни, докато гледа телевизия. Често това води до преяждане
• Помогнете на децата си да разберат, че сладкишите и храните с високо съдържание на мазнини (като бонбони, бисквитки или торта) не са ежедневни храни.
• Избягвайте да поставяне на храните етикети като "добри" или "лоши". Всички храни в умерени количества не са вредни.
• Включете децата в планирането, пазаруването и подготовката на храната. Използвайте тези дейности, за да разберете хранителните им предпочитания и да ги насърчите да опитат голямо разнообразие от храни.
• Плодовете, зеленчуците, зърнените храни, храните с ниско съдържание на захар, нискомаслени млечни продукти трябва да преобладават в менюто на детето. Избягвайте прекомерните количества плодови сокове, които съдържат много калории, но имат по-малко хранителни вещества, отколкото плодовете, от които се правят.
• Насърчавайте физическата активност. Правете семейни разходки с велосипед, пешеходни преходи и активни игри. Подкрепете организираните физически дейности на децата си.
• Ограничете времето, в което децата гледат телевизия, играят видео игри или работят на компютъра до 1 -2 часа дневно.
Родителите могат да помогнат много за предотвратяване на затлъстяването при децата. Изграждането на навици в най-ранна възраст моделира поведението за здравословно хранене през целия живот. Оптималната физическа активност не само помага за поддържането на здравословно тегло, но и намалява рисковете за здравето на децата.