Добрата новина е, че антиоксидантите, които консумираме могат да ги деактивират, казва д-р Тихомира Георева, гастроентеролог и диетолог от УМБАЛ „Пълмед“
Специалистката ще преглежда в ДКЦ I Пазарджик в неделя, 24 ноември
На 24 ноември, неделя, от 10:00 часа, д-р Георева ще проведе платени гастроентерологични и диетологични прегледи в ДКЦ I Пазарджик с предварително записване на регистратурата на лечебното заведение или на тел. 034 406 150. ДКЦ I Пазарджик се намира на ул. „К.Величков“ №50, в сградата на МС „Здраве“.
15.11.2024г.
Акцент в нейната работа е борбата с наднорменото тегло и използването на храната като лекарство при редица заболявания в областта на гастроинтестиналния тракт. Тя е разработила диетичен режим, който кара метаболизмът да се „забърза“ и организмът се настройва да използва храната като енергия. Тази схема се състои от три фази, при които в рамките на 4 седмици се губят над 10 кг. Съчетавайки диета с правилна терапия, тя лекува успешно различни гастроентерологични заболявания, сред които подагра, панкреатит и колити.
Ето част от нейните препоръки и съвети:
Мастните клетки, натрупани около кръста, често са най-големият източник на възпаление. Така е, защото мастните клетки, тъй наречените адипоцити не са предназначени само да поддържат панталоните ви или да трупат енергия за бъдещ момент, когато ще гладувате. Те секретират хормона лептин, който намалява апетита и резистин, който засилва инсулиновата резистентност и адипонектин, който предизвиква по-голяма чувствителност към инсулина и намалява кръвната захар. В допълнение, тези клетки секретират хормоните естроген, тестостерон, кортизол. Мастните клетки, произвеждат и възпалителни молекули, като IL-6 и TNF-алфа. Именно мастните клетки контролират хормоналния баланс и възпаленията. Молекулите, произвеждани от мастните клетки, всяват хаос в метаболизма, като увеличават възпаленията, изострят апетита, забавят изгарянето на мазнините и увеличават хормоните на стреса. Те съществуват в изобилие, когато организмът не е балансиран заради прекалено много стрес, захар, трансмастни киселини или при сблъскването с прекалено много токсини, алергени, инфекции.
Докато в организма възникват много възпалени гнезда, вие трупате свръхкилограми, обяснява д-р Георева.
Лекарства или храни?
Специални съобщения в храните действат на същите места в клетките като лекарствата, но вместо да блокират нещо, те улесняват естествената физиология, активират и съответно деактивират съобщенията, които възстановяват баланса и здравето и оптимизират метаболизма. Но нека не забравяме, че лекарствата имат странични ефекти, а храните нямат.
След физическо натоварване увеличавате мускулната маса и приема на кислород. Като увеличавате мускулната маса повишавате броя на клетките в тялото си, които имат по-голям брой мирохондрии и ги предизвиквате да отделят повече енергия и по-лесно изгаряне на калориите от организма. Когато увеличим броя на митохондриите в организма, активизираме и способността си да изгаряме калории в почивка, дори когато седим пред компютъра или спим.
Ако не отстраните причините, само ще прикриете симптомите
Най--важните фактори за справяне с възпалението е какво ядете и колко се движите.
Храната общува с гените ви и влияе на теглото, като изпраща съобщения за изгаряне или трупане на мазнини чрез тъй наречените транскрибиращи фактори.Това са регулаторни протеини, които започват транскрибирането на определени гени, като се свързват с ДНК.
Сред най-важните транскрибиращи фактори е нуклеарен фактор капа В(NF-kB). Ако се активира от емоционален стрес, свободни радикали или определени токсини, възпалителни или алергенни храни, тя може да предизвика производството на повече от 125 възпалителни молекули - мълния от възпаления, които засягат вашия организъм. Добрата новина е, че антиоксидантите в храните могат да ги деактивират.
Специалистката препоръчва да се консумират полезни мазнини, като омега 3 в рибеното масло. Открита е и още една мазнина, която също контролира енергийния метаболизъм и възпаленията – олепилетаноламид. Обикновено се среща в какаовото масло, тъмния шоколад и счуканите какаови зърна.
Храните, богати на фитонутриенти са: зеленчуци, плодове - ягоди, грозде (богати на флаваноиди), оттук и ползата от чаша червено вино, чая и какаото. В това число влизат и билките като джинджифил, полифеноли от зеления чай, екстракт от гроздови семена, бял трън, розмарин, куркума.
Глутатион е основен антиоксидант, а N-ацетилцистеина - аминокиселина, която засилва производството на глутатион в организма. Алфа-липоевата киселина е супер антиоксидант и помага за подобряване на кръвната захар и подобрява използването на енергия от митохондриите, Вит А и Е ,Коензим Q10, NADH, част от цикъла за производство на енергия от митохондриите. Л-карнитинът пренася мазнините в митохондриите, таурин, глицин, алфа-липова киселина. Цитрусите, гроздовите семки и зеления чай са богати на биофлаваноиди,тъмното грозде – на транс-резвератрол, изтъква още диетологът.