При отклонения потърсете лекуващия си лекар, често се налага напасване на дозите на някои медикаменти и дори включване на допълнителни такива, казва водещият специалист, който преглежда и в ДКЦ I-Пазарджик
www.pzdnes.com
15.1.2024
- Д-р Иванов, знаем, че студът влияе на хората с установено сърдечно-съдово заболяване, но какви точно са симптомите, които да ни подскажат, че промяната в климата е причината за оплакванията?
Доказано е, че климатичните промени са един вид стрес за сърдечно- съдовата система, към които тя трябва да се адаптира, но когато е увредена това не се случва и възниква влошаване на състоянието.
При студ възникват спазми на коронарните артерии и се влошават симптомите като болка в гърдите, задух. Повишава се артериалното налягане.
Освен това се очаква повишаване на респираторни инфекции, грипна епидемия. Доказано е, че в условията на грипна епидемия има повишаване на сърдечно- съдовите инциденти. Това се наблюдаваше и при пандемията с COVID 19.
-Казвате високото кръвно е такава изява, можем ли отдадем повишението в честотата на пулса отново на влиянието на зимните метeрологични условия и как да се предпазим от тях?
Да, определено. Студеното време покачва артериалното налягане и често се налага напасване на дозите на някои медикаменти и дори включване на допълнителни такива. Първо трябва да следим кръвното налягане и пулса. При отклонения трябва да се обърнем към лекуващия лекар.
-Кои групи пациенти са по-застрашени - тези, които провеждат само медикаментозна терапия или тези, при които се е наложило и интервенционално лечение?
Застрашени са хронично болните пациенти, по- възрастните хора и пациентите с висок риск от сърдечно- съдови инцинтенти. Например при наличиенто на рискови фактори като хипертонично сърце, висок холестерол, захарен диабет, тютюнопушене, фамилна обремененост.
-Вие сте водещ кардиолог, който над 10 г. практукува в Германия и се завръщате у нас. От 2021г. сте част от Отделението по кардиология и инвазивна кардиология на УМБАЛ "Пълмед". Оттогава преглеждате и в ДКЦ I - Пазарджик. Как взехте решението да практикувате и в двата града?
Пазарджик е родният ми град и винаги ми е харесвало да се връщам там. Имам пациенти в града и смятам, че за тях е по- удобно да имат възможността да продължат лечението и проследяването си при мен в Пазарджик, вместо да пътуват до Пловдив.
-Много Ваши млади колеги от "Пълмед" също преглеждат в други градове-Пазарджик, Пещера, Велинград. Според Вас това тенденция ли е и как стоеше този въпрос в Германия и специалистите там?
По този начин се дава възможност пациентите от един по- малък град и по- малка болница да се пренасочат правилно към болница с повече възможности без да се губи връзката между лекаря, с който е осъществен първият контакт и лекарят, който ще продължи лечението в по- голямата болница. Често това в случая е един и същ лекар и на практика това улеснява много неща.
В Германия подобна практика лекарите да практикуват в два града не беше обичайна, така че се радвам, че както аз, така и колегите ми от „Пълмед“ държат на своите пациенти и извършват консултативни прегледи и в по-малките градове, където често достъпът до висококвалифицирани специалисти е ограничен.
-Какви са Вашите впечатления-българинът грижи ли се за сърцето си и изобщо за здравето си?
Не е лесно да се даде такава оценка и да сложим всички под общ знаменател. Има хора, които наистина се грижат за здравето си и живеят здравословно, но има и такива, които не обръщат внимание и не са информирани. Липсата на информация по здравни въпроси и игнорирането на много важни неща и неспазването на съвети на медицински лица, води както до повишен риск за възникване на сърдечно- съдови инциденти, така и до засягането на други органни системи.
Затова е много добре, че някои от колегите от по- големите градове работят също в по- малките. По този начин се улеснява достъпът до специалист на хората от тези населени места.
……………………
Д-р Владимир Иванов завършва „Медицина“ през 2007 г. в гр. Есен, Германия, а през 2014 г. завършва успешно специализация по „Вътрешни болести“ и „Кардиология“.Три години по-късно защитава научна степен „доктор по медицина“ в Университета в гр. Бохум.
От юни 2008 г. до 2018 г. работи в „Санкт Йозеф Хоспитал“, една от клиниките към Университета в Бохум, където от 2015 г. е старши лекар (т.нар. Oberarzt). От юли 2018г. до февруари 2019г. работи в Клиника по кардиология и Отделение по инвазивна кардиология на УМБАЛ „Александровска“, гр. София. През март 2019г. се завръща в родния си град Пазарджик, където до края на 2020г.е ръководител на катетеризационната лаборатория към Отделението по кардиология - МБАЛ - Пазарджик.
От януари 2021г. е част от Отделението по кардиология и инвазивна кардиология на УМБАЛ "Пълмед".
Има професионални квалификации в областта на:
Трансторакална и трансезофагеална ехография
Сертификат (Sachkunde) за кардиостимулация и дефибрилация от German Society of Cardiology
Множество курсове и практически упражнения по коронарангиография и коронарни интервенции
Курс по спешна медицина – Rettungsdienst към немската Бърза Помощ
Сертификат по спешна медицина – “Arzt im Rettungsdient“
Курс по компютърна томография на сърце
Курс по рентгенова защита на работещите в здравеопазването
Сертификат за „good clinical practice“
Високоспециализирана дейност по инвазивна кардиология, кардиостимулация- базово ниво и ехокардиография- експертно ниво
Членства:
Deutsche Gesellschaft für Kardiologie (German Society of Cardiology) European Society of Cardiology European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions Bulgarian Society of Interventional Cardiolog
Носител е на почетен знак и грамота от РК на БЛС- Пазарджик в категория „Принос за развитието и прилагането на иновативна медицина и уникални техники 2020г.“